Rohm Semiconductor KTR18EZPF1073
KTR18EZPF1073 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1073
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1073.pdf
Availability of KTR18EZPF1073
QUANTITY
KTR18EZPF1073 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1073
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1073
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1073
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1073 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1073 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1073
IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL ECO SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 290MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 200MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 542K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 200PO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 15 datasheet.pdf