Rohm Semiconductor KTR18EZPF11R3
KTR18EZPF11R3 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF11R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF11R3.pdf
Availability of KTR18EZPF11R3
QUANTITY
KTR18EZPF11R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF11R3
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF11R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF11R3
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF11R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF11R3 Details Description
Related parts for KTR18EZPF11R3
MOSFET P-CH 60V 18.6A TO-252 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1106 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
XFRMR 1:1 SMD MAX250 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SSL SPLICE 4POS 2.5MM IDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf