Rohm Semiconductor KTR18EZPF1243
KTR18EZPF1243 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1243
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1243.pdf
Availability of KTR18EZPF1243
QUANTITY
KTR18EZPF1243 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1243
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1243
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1243 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1243 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1243
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ1 3.54" datasheet.pdf
OSC XO 10.24MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE INERTIAL GYRO/ACCEL 20ML datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf