Rohm Semiconductor KTR18EZPF1301
KTR18EZPF1301 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1301
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1301.pdf
Availability of KTR18EZPF1301
QUANTITY
KTR18EZPF1301 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1301
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1301
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1301 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1301 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1301
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
63323B109 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
IC BUFFER 140MHZ 9CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SPACER FOR CUTOFF BLADE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12V 12.6MM SMD datasheet.pdf