Rohm Semiconductor KTR18EZPF1370
KTR18EZPF1370 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1370
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 137 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1370.pdf
Availability of KTR18EZPF1370
QUANTITY
KTR18EZPF1370 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1370
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1370
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1370
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1370 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1370 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1370
IC ADC 12-BIT 105MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 75OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf