Rohm Semiconductor KTR18EZPF1470
KTR18EZPF1470 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1470
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1470.pdf
Availability of KTR18EZPF1470
QUANTITY
KTR18EZPF1470 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1470
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1470
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1470 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1470 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1470
RES SMD 27 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-MICROPAK datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 20V 5.50A STRAP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 100ppm 6pF 100 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf