Rohm Semiconductor KTR18EZPF1543
KTR18EZPF1543 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1543
Brief Description
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1543.pdf
Availability of KTR18EZPF1543
QUANTITY
KTR18EZPF1543 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1543
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1543
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1543
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1543 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1543 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1543
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 11PF 150V 0606 datasheet.pdf