Rohm Semiconductor KTR18EZPF1651
KTR18EZPF1651 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1651
Brief Description
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1651.pdf
Availability of KTR18EZPF1651
QUANTITY
KTR18EZPF1651 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1651
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1651
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1651
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1651 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1651 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1651
IC TXRX RS232 LP 1MBPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
OSC VCO 535-560MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A MICRO8 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 4X24" A MED datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Board Mounted datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf