Rohm Semiconductor KTR18EZPF1960
KTR18EZPF1960 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1960
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1960.pdf
Availability of KTR18EZPF1960
QUANTITY
KTR18EZPF1960 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1960
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1960
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1960
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1960 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1960 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1960
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 160PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 117PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf