Rohm Semiconductor KTR18EZPF2370
KTR18EZPF2370 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2370
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2370.pdf
Availability of KTR18EZPF2370
QUANTITY
KTR18EZPF2370 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2370
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2370
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2370
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2370 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2370 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2370
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FUSE RACK W/720 GLASS FUSES datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO220F datasheet.pdf
DROP CABLE 2 PVC 4/22 datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.1A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 5.0" datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf