Rohm Semiconductor KTR18EZPF2701
KTR18EZPF2701 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2701
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2701.pdf
Availability of KTR18EZPF2701
QUANTITY
KTR18EZPF2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2701
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2701
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2701
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2701 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2701 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2701
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 250VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H GOLD datasheet.pdf
762 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf