Rohm Semiconductor KTR18EZPF2742
KTR18EZPF2742 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2742
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2742.pdf
Availability of KTR18EZPF2742
QUANTITY
KTR18EZPF2742 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2742
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2742
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2742
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2742 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2742 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2742
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM PNP 232MM datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 60V 300W datasheet.pdf