Rohm Semiconductor KTR18EZPF2871
KTR18EZPF2871 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2871
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2871.pdf
Availability of KTR18EZPF2871
QUANTITY
KTR18EZPF2871 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2871
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2871
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2871
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2871 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2871
TRIMMER 5K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 88MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK datasheet.pdf