Rohm Semiconductor KTR18EZPF2940
KTR18EZPF2940 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2940
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2940.pdf
Availability of KTR18EZPF2940
QUANTITY
KTR18EZPF2940 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2940
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2940
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2940
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2940 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2940 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2940
RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
I/O MODULE 6 DIGITAL 4 SS 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RJI 1 X IP20 ANG 180 22/7TRA datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 550MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf