Rohm Semiconductor KTR18EZPF3011
KTR18EZPF3011 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF3011
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF3011.pdf
Availability of KTR18EZPF3011
QUANTITY
KTR18EZPF3011 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF3011
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF3011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF3011
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF3011 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF3011 Details Description
Related parts for KTR18EZPF3011
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 40A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LASER DRIVER 1.25GBPS 32-HBCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf