Rohm Semiconductor KTR18EZPF3740
KTR18EZPF3740 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF3740
Brief Description
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF3740.pdf
Availability of KTR18EZPF3740
QUANTITY
KTR18EZPF3740 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF3740
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF3740
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF3740
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF3740 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF3740 Details Description
Related parts for KTR18EZPF3740
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 68POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 3POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER TRANSFORMER PCB MOUNT datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED COB CX1510 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf