Rohm Semiconductor KTR18EZPF3743
KTR18EZPF3743 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF3743
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF3743.pdf
Availability of KTR18EZPF3743
QUANTITY
KTR18EZPF3743 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF3743
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF3743
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF3743
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF3743 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF3743 Details Description
Related parts for KTR18EZPF3743
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN RECPT 90POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HDI INTERFACIAL SEAL-RT HALF datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
DRAWER 12.1X17.4X8.8" BLACK datasheet.pdf
IC POT 100K QUAD 7BIT 20QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 70W datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HI VOLT 400V 8S datasheet.pdf