Rohm Semiconductor KTR18EZPF3R00
KTR18EZPF3R00 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF3R00
Brief Description
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF3R00.pdf
Availability of KTR18EZPF3R00
QUANTITY
KTR18EZPF3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF3R00
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF3R00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF3R00
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF3R00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF3R00 Details Description
Related parts for KTR18EZPF3R00
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16TSSOP datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 125V 100A ISOTOP datasheet.pdf
SNSR HALL EFF DGTL LATCH SOT23W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 87MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 44POS datasheet.pdf