Rohm Semiconductor KTR18EZPF51R0
KTR18EZPF51R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF51R0
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF51R0.pdf
Availability of KTR18EZPF51R0
QUANTITY
KTR18EZPF51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF51R0
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF51R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF51R0
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF51R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF51R0 Details Description
Related parts for KTR18EZPF51R0
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 35POS datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 48KB LS/HS SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf