Rohm Semiconductor KTR18EZPF5360
KTR18EZPF5360 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF5360
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF5360.pdf
Availability of KTR18EZPF5360
QUANTITY
KTR18EZPF5360 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF5360
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF5360
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF5360
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF5360 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF5360 Details Description
Related parts for KTR18EZPF5360
IC FLASH CONTROL 10W DUAL 14-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CALIBRATION ADAPTER FOR HW-130 datasheet.pdf
IC 8CH DGTL-IN SERIALZR 28HTSSOP datasheet.pdf
IC FIFO BI SYNC 256X18 68-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.25K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf