Rohm Semiconductor KTR18EZPF5362
KTR18EZPF5362 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF5362
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF5362.pdf
Availability of KTR18EZPF5362
QUANTITY
KTR18EZPF5362 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF5362
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF5362
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF5362
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF5362 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF5362 Details Description
Related parts for KTR18EZPF5362
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT MULTI 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 250A DO205AB datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 50A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 25V 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf