Rohm Semiconductor KTR18EZPF5600
KTR18EZPF5600 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF5600
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF5600.pdf
Availability of KTR18EZPF5600
QUANTITY
KTR18EZPF5600 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF5600
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF5600
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF5600
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF5600 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF5600 Details Description
Related parts for KTR18EZPF5600
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
DISP KIT CABLE WRITE-ON 1X1.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
UPS 1500VA 900W 8OUT USB datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRY SHLD 5000' datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80 datasheet.pdf