Rohm Semiconductor KTR18EZPF5600
KTR18EZPF5600 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF5600
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF5600.pdf
Availability of KTR18EZPF5600
QUANTITY
KTR18EZPF5600 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF5600
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF5600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF5600
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF5600 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF5600 Details Description
Related parts for KTR18EZPF5600
TRANSFORMER 500:50 3.0MADC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EINZELLEIT-DICHTUNG datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 Y/G,Y/G,Y/G,Y/G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
47UF 100V 10X25MM 85C 15000H datasheet.pdf