Rohm Semiconductor KTR18EZPF6190
KTR18EZPF6190 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF6190
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF6190.pdf
Availability of KTR18EZPF6190
QUANTITY
KTR18EZPF6190 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF6190
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF6190
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF6190
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF6190 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF6190 Details Description
Related parts for KTR18EZPF6190
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 2CH 24-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 560 OHM 14DIP datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.89" DIA BLACK datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf