Rohm Semiconductor KTR18EZPF6202
KTR18EZPF6202 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF6202
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF6202.pdf
Availability of KTR18EZPF6202
QUANTITY
KTR18EZPF6202 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF6202
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF6202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF6202
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF6202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF6202 Details Description
Related parts for KTR18EZPF6202
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC MUX/LATCH 3-BIT 4:1 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE CR R/A datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 6A 16.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
6.2 MM PLC OPTOCOUPLER datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSOR 40-LLP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf