Rohm Semiconductor KTR18EZPF68R1
KTR18EZPF68R1 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF68R1
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF68R1.pdf
Availability of KTR18EZPF68R1
QUANTITY
KTR18EZPF68R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF68R1
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF68R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF68R1
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF68R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF68R1 Details Description
Related parts for KTR18EZPF68R1
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER MINI 16CPR 0.5X0.25" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf