Rohm Semiconductor KTR18EZPF75R0
KTR18EZPF75R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF75R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF75R0.pdf
Availability of KTR18EZPF75R0
QUANTITY
KTR18EZPF75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF75R0
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF75R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF75R0
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF75R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF75R0 Details Description
Related parts for KTR18EZPF75R0
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IGBT MOD TRNCH TRPL PH LEG SP6-P datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 21 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HDI/FA SAPR.055F.125O LM CONT datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf