Rohm Semiconductor KTR18EZPF7680
KTR18EZPF7680 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF7680
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 768 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF7680.pdf
Availability of KTR18EZPF7680
QUANTITY
KTR18EZPF7680 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF7680
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF7680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF7680
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF7680 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF7680 Details Description
Related parts for KTR18EZPF7680
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf