Rohm Semiconductor KTR18EZPJ156
KTR18EZPJ156 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPJ156
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPJ156.pdf
Availability of KTR18EZPJ156
QUANTITY
KTR18EZPJ156 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPJ156
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPJ156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
High Voltage KTR Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPJ156
Related LinksKTR18E, KTR18EZPJ156 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPJ156 Details Description
Related parts for KTR18EZPJ156
IC REG QD BCK/LINEAR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 50POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RELAY CONTACT 3PH 480VAC 4A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V C0G 1210 datasheet.pdf
DIODE FAST 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf