Rohm Semiconductor KTR18EZPJ243
KTR18EZPJ243 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPJ243
Brief Description
RES SMD 24K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPJ243.pdf
Availability of KTR18EZPJ243
QUANTITY
KTR18EZPJ243 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPJ243
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPJ243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
High Voltage KTR Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPJ243
Related LinksKTR18E, KTR18EZPJ243 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPJ243 Details Description
Related parts for KTR18EZPJ243
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MMIC LO NOISE HIGAIN 16-32GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=1500FT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf