Rohm Semiconductor KTR18EZPJ8R2
KTR18EZPJ8R2 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPJ8R2
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPJ8R2.pdf
Availability of KTR18EZPJ8R2
QUANTITY
KTR18EZPJ8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPJ8R2
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPJ8R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)