Rohm Semiconductor KTR18EZPJ912
KTR18EZPJ912 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPJ912
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPJ912.pdf
Availability of KTR18EZPJ912
QUANTITY
KTR18EZPJ912 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPJ912
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPJ912
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPJ912
Related LinksKTR18E, KTR18EZPJ912 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPJ912 Details Description
Related parts for KTR18EZPJ912
KNOB CLR/MATTE.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.57K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 20.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf