Rohm Semiconductor KTR25JZPF1203
KTR25JZPF1203 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPF1203
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPF1203.pdf
Availability of KTR25JZPF1203
QUANTITY
KTR25JZPF1203 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPF1203
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPF1203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPF1203
Related LinksKTR25J, KTR25JZPF1203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPF1203 Details Description
Related parts for KTR25JZPF1203
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
TOOL DF6 CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC560LM3 datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 6A 400V GBU datasheet.pdf