Rohm Semiconductor KTR25JZPF1R00
KTR25JZPF1R00 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPF1R00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPF1R00.pdf
Availability of KTR25JZPF1R00
QUANTITY
KTR25JZPF1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPF1R00
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPF1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPF1R00
Related LinksKTR25J, KTR25JZPF1R00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPF1R00 Details Description
Related parts for KTR25JZPF1R00
CONN PC PIN CIRC .018DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 3.5A 8SOIC datasheet.pdf
POWR STRP 19"15A 8OUT 15'CRD BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 960 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf