Rohm Semiconductor KTR25JZPF7501
KTR25JZPF7501 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPF7501
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPF7501.pdf
Availability of KTR25JZPF7501
QUANTITY
KTR25JZPF7501 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPF7501
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPF7501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPF7501
Related LinksKTR25J, KTR25JZPF7501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPF7501 Details Description
Related parts for KTR25JZPF7501
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE MOD 1200A 700V BLADE datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
INSERT DB9 RCPT COUPLER datasheet.pdf
RES FUSE 75 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf