Rohm Semiconductor KTR25JZPJ160
KTR25JZPJ160 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPJ160
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPJ160.pdf
Availability of KTR25JZPJ160
QUANTITY
KTR25JZPJ160 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPJ160
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPJ160
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage KTR Resistors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPJ160
Related LinksKTR25J, KTR25JZPJ160 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPJ160 Details Description
Related parts for KTR25JZPJ160
RES 110K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf