Rohm Semiconductor KTR25JZPJ244
KTR25JZPJ244 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPJ244
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPJ244.pdf
Availability of KTR25JZPJ244
QUANTITY
KTR25JZPJ244 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPJ244
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPJ244
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPJ244
Related LinksKTR25J, KTR25JZPJ244 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPJ244 Details Description
Related parts for KTR25JZPJ244
JUMPER-H9992TR/1853WH/H9992TR 6" datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 0.03A MINI-3P datasheet.pdf
TRANS NPN 55V 0.1A NS-B1 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 68000UH datasheet.pdf
PELTIER CP10,63,06,L1,EP,W4.5 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.1A datasheet.pdf
3+3 WAY M VERT BM SMT W/5MM JS datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC P600 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf