Rohm Semiconductor KTR25JZPJ512
KTR25JZPJ512 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPJ512
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPJ512.pdf
Availability of KTR25JZPJ512
QUANTITY
KTR25JZPJ512 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPJ512
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPJ512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPJ512
Related LinksKTR25J, KTR25JZPJ512 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPJ512 Details Description
Related parts for KTR25JZPJ512
CONN RECEPT HOUSING 4POS 2.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC INVERTER SINGLE 1INPUT 5DSBGA datasheet.pdf
IND DELAY LINE 500PS 1 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf