United Chemi-Con KTS500B685M43N0T00
KTS500B685M43N0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTS500B685M43N0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
KTS500B685M43N0T00.pdf
Availability of KTS500B685M43N0T00
QUANTITY
KTS500B685M43N0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTS500B685M43N0T00
Internal Part NumberEIS-KTS500B685M43N0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTS500B685M43N0T00
Related LinksKTS500B68, KTS500B685M43N0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTS500B685M43N0T00 Details Description
Related parts for KTS500B685M43N0T00
RES SMD 0.909 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf