Intel KU80386SXTA40
KU80386SXTA40 picture photo
Mfg. Part Number
KU80386SXTA40
Brief Description
IC MPU I386 40MHZ 100QFP
Datasheet Download
KU80386SXTA40.pdf
Availability of KU80386SXTA40
QUANTITY
KU80386SXTA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of KU80386SXTA40
Internal Part NumberEIS-KU80386SXTA40
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi386
PackagingTray
Core ProcessorIntel386 SX
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed40MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; Intel387 SX
RAM Controllers-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case100-QFP
Supplier Device Package100-PQFP (19x19)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KU80386SXTA40
Related LinksKU8038, KU80386SXTA40 Datasheet, Intel Distributor
KU80386SXTA40 Details Description
Related parts for KU80386SXTA40
IC DECODER BCD-DECIMAL 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT25 datasheet.pdf