TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUEP-3D15-125
KUEP-3D15-125 picture photo
Mfg. Part Number
KUEP-3D15-125
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 125V
Datasheet Download
KUEP-3D15-125.pdf
Availability of KUEP-3D15-125
QUANTITY
KUEP-3D15-125 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUEP-3D15-125
Internal Part NumberEIS-KUEP-3D15-125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Plug-In Relays
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUEP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.6mA
Coil Voltage125VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form X)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage150VDC - Max
Turn On Voltage (Max)93.75 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.2 W
Coil Resistance13.02 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUEP-3D15-125
Related LinksKUEP-3, KUEP-3D15-125 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUEP-3D15-125 Details Description
Related parts for KUEP-3D15-125
MOSFET N-CH 600V 44A PLUS247 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
KIT NS7520 NET+WORKS NO GHS LIC. datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf