TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUHP-11A51-120
KUHP-11A51-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUHP-11A51-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Datasheet Download
KUHP-11A51-120.pdf
Availability of KUHP-11A51-120
QUANTITY
KUHP-11A51-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUHP-11A51-120
Internal Part NumberEIS-KUHP-11A51-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model6-1393114-9.pdf
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUHP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.9 VA
Coil Resistance1.7 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 45°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUHP-11A51-120
KUHP-11A51-120 Details Description
Related parts for KUHP-11A51-120
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFFER CLOCK 5OUT 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
KIT DEV CAP7 W/XILINK FPGA datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 20X2 TRANSMISSIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf