TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUHP-11AT1-120
KUHP-11AT1-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUHP-11AT1-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Datasheet Download
KUHP-11AT1-120.pdf
Availability of KUHP-11AT1-120
QUANTITY
KUHP-11AT1-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUHP-11AT1-120
Internal Part NumberEIS-KUHP-11AT1-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model6-1393114-5.pdf
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUHP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.9 VA
Coil Resistance1.7 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 45°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUHP-11AT1-120
KUHP-11AT1-120 Details Description
Related parts for KUHP-11AT1-120
IC REG MULT CONFIG INV 5V 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL LP SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SNSW-DT SP3697.00 MAG BLOW OUT datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 8 POS datasheet.pdf
PCMCIA MECHANISM datasheet.pdf
BOARD EVAL SI2457 + SI3018 24PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf