TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUIP-11A15-24
KUIP-11A15-24 picture photo
Mfg. Part Number
KUIP-11A15-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
KUIP-11A15-24.pdf
Availability of KUIP-11A15-24
QUANTITY
KUIP-11A15-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUIP-11A15-24
Internal Part NumberEIS-KUIP-11A15-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUIP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current84mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)20.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2 VA
Coil Resistance85 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUIP-11A15-24
Related LinksKUIP-1, KUIP-11A15-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUIP-11A15-24 Details Description
Related parts for KUIP-11A15-24
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.99"L X 11.5"W datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1PL QC 2MM SNAP-IN datasheet.pdf