TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUL-11A11S-120
KUL-11A11S-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUL-11A11S-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
KUL-11A11S-120.pdf
Availability of KUL-11A11S-120
QUANTITY
KUL-11A11S-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUL-11A11S-120
Internal Part NumberEIS-KUL-11A11S-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current-
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power-
Coil Resistance3.7 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUL-11A11S-120
KUL-11A11S-120 Details Description
Related parts for KUL-11A11S-120
RES SMD 1.07M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLY 2"X300' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E GREEN datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 7CH 0.3A 16DIP datasheet.pdf