TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUL-5A15S-120
KUL-5A15S-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUL-5A15S-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Datasheet Download
KUL-5A15S-120.pdf
Availability of KUL-5A15S-120
QUANTITY
KUL-5A15S-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUL-5A15S-120
Internal Part NumberEIS-KUL-5A15S-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current-
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power-
Coil Resistance3.7 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUL-5A15S-120
Related LinksKUL-5A, KUL-5A15S-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUL-5A15S-120 Details Description
Related parts for KUL-5A15S-120
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
THERMOSTAT 35 DEG C NO FASTON datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISO 4.42KV TRANS 6DIP datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1 MM PITCH datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf