TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUM-14D18-24
KUM-14D18-24 picture photo
Mfg. Part Number
KUM-14D18-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 24V
Datasheet Download
KUM-14D18-24.pdf
Availability of KUM-14D18-24
QUANTITY
KUM-14D18-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUM-14D18-24
Internal Part NumberEIS-KUM-14D18-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUM
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current51mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.25 W
Coil Resistance472 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUM-14D18-24
Related LinksKUM-14, KUM-14D18-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUM-14D18-24 Details Description
Related parts for KUM-14D18-24
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 350MA 1.066 OHM datasheet.pdf
CABLE ASSY MALE-MALE 28AWG 1M datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 5V 36" datasheet.pdf
HARDWARE 908M 64-PIN PROG datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 360K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70A TO-247 datasheet.pdf