TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-11D15-12
KUP-11D15-12 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-11D15-12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
KUP-11D15-12.pdf
Availability of KUP-11D15-12
QUANTITY
KUP-11D15-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-11D15-12
Internal Part NumberEIS-KUP-11D15-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Plug-In Relays
3D Model4-1393117-4.pdf
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.2 W
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-11D15-12
Related LinksKUP-11, KUP-11D15-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-11D15-12 Details Description
Related parts for KUP-11D15-12
RES ARRAY 7 RES 68 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC SCAN-TEST-DEV/TXRX 64-LQFP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.15UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
BERGSTIK STRAIGHT datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES 130 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RF CABLE 2.92MM MALE/MALE 60" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf