TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-14A11-120
KUP-14A11-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-14A11-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
KUP-14A11-120.pdf
Availability of KUP-14A11-120
QUANTITY
KUP-14A11-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-14A11-120
Internal Part NumberEIS-KUP-14A11-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Plug-In Relays
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.9 VA
Coil Resistance1.7 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 45°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-14A11-120
Related LinksKUP-14, KUP-14A11-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-14A11-120 Details Description
Related parts for KUP-14A11-120
RES SMD 25.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
R/A SOLDER REC PWRBLADE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 10MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf