TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-14D11-110
KUP-14D11-110 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-14D11-110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 110V
Datasheet Download
KUP-14D11-110.pdf
Availability of KUP-14D11-110
QUANTITY
KUP-14D11-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-14D11-110
Internal Part NumberEIS-KUP-14D11-110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.25 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-14D11-110
Related LinksKUP-14, KUP-14D11-110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-14D11-110 Details Description
Related parts for KUP-14D11-110
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-16AWG M8 PIDG datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK DIVIDER 2 LVPECL datasheet.pdf
IC GATE DVR DC MOTOR BID 24VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf